Na Národné stretnutie mládeže P15 sme sa spolu pripravovali celý rok. Pápež František vybral ako tému na stretnutia mládeže v tomto roku blahoslavenstvo "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.“ (Mt 5, 8). Rozhodli sme sa preto, že v školskom roku 2014/2015 dáme možnosť mladým zažiť „ČISTÝ ROK“. Ide o 10 katechéz, obsahujúcich materiály na prácu s mladými, vhodné pre učiteľov náboženstva, či animátorov. Sú dielom veľkého tímu 20 nadšených kňazov, rehoľníkov aj laikov, ktorým pre túto prípravu už niekoľko mesiacov horí srdce. Výsledok našej práce nájdete nižšie, ale aj v špeciálnej knihe Čistý rok. Ak máte o ňu záujem, ozvite sa nám na adresu: mladez@kbs.sk.

NÁVOD NA POUŽITIE:

Vždy posledný utorok v mesiaci prinesieme nový pohľad na čistotu. Zverejníme ďalší „balíček“ materiálov pre všetkých, ktorým horí srdce pre mládež. Tento materiál je darom najmä pre kňazov, rehoľníkov, katechétov a animátorov, ktorí s mladými žijú a pracujú, ale je vymyslený tak, aby si v ňom niečo našiel ktokoľvek, kto sa k nemu dostane.

Čistý rok nie je určený len pre tých, ktorí sa chystajú na Národné stretnutie mládeže P15 do Popradu, ale všetkým, ktorí túžia mať čisté srdce.

 

V „balíčku“ materiálov vždy nájdete:

 • ...

  List písaný špeciálne mladým - tvorí základ našich materiálov. Sú to veľmi osobne písané katechézy, ktoré vytvorili kňazi venujúci sa pastorácii mladých a rodín – Pavol Hudák, Andrej Darmo, Milan Janák SDB, Marek Iskra, Roman Seko, Dušan Škurla, Róbert Neupauer, Peter Girašek SJ, Radoslav Lojan a Marek Uličný

 • ...

  Myšlienky- obsahujú súvisiace texty zo Svätého Písma, citáty a myšlienky známych osobností a modlitby vhodné na začiatok alebo koniec hodiny, či stretka

 • ...

  Aktivity – množstvo nápadov na stretká, alebo hodiny náboženstva, spolu s metodikou a presným postupom „ako na to“. Búrku mozgov pri vymýšľaní týchto pokladov dobrovoľne podstupovali Peťa Heretová – bývalá tímačka zo Španej Doliny, Zuzka Venglíková – metodička ZKSM a PaliDanko – režisér P15.

 • ...

  Patróni / „Pätnástka“- krátke životopisy Božích služobníkov a služobníc, niektorých už blahoslavených, či svätých, ktorí nás budú sprevádzať na ceste ku P15. Každý mesiac predstavíme jedného alebo dvoch z nich. Špeciálne na tento účel vznikli ich nové podobizne, ktoré má na svedomí mladá výtvarníčka Erika Cániková, a ich krásny život do pár viet vtesnali Evka Petrovičová a Oľga Kotorová.

 • ...

  Čistič– symbolická a veľmi trefná sonda do duše, prerozprávaná cez tipy a triky na čistenie škvŕn v domácnosti od kňaza a odborníka na Novú evanjelizáciu - Mariána Bublinca.

 • ...

  Na ceste – samostatný cyklus od saleziána Petra Naňa SDB, v ktorom sa hlbšie rozoberá 139. Žalm. Práve ten bol totiž základným kameňom pri tvorbe všetkých týchto materiálov. V tomto „miniseriáli“ nájdete mnohé trefné otázky a spytovanie svedomia súvisiace so vzťahmi, chodením, atď...

 • ...

  Pracovný list– jednoduché ale veľmi tvorivé zhrnutie katechézy s otázkami a miniaktivitkami, ideálne na stretko, či vyučovanie a to všetko na jednej strane A4!!! Stačí vytlačiť a použiťJ Autorkou je členka Celoslovenského koordinačného tímu Pastorácie povolaní, Sr. Zuzana Šimková, ŠSND. 

...

Kliknutím na veľkú trojuholníkovú ikonu sa vám zobrazí kompletný materiál, obsahujúci všetkých sedem častí

 

Kliknutím na jednotlivé  malé okrúhle ikonky sa vám zobrazí len príslušná časť celého materiálu,

 

Každú časť samostatne, ale aj celú katechézu, je možné stiahnuť vo formáte pdf a vytlačiť.

 

 

Časť materiálov bude zverejnená aj v rubrike mladým Katolíckych novín, ktoré vychádzajú v deň zverejnenia materiálov. Presne v ten istý deň odvysiela Televízia LUX o 17:30 v premiére reláciu Doma je doma, celú venovanú danej téme o čistote. Informácia o novej katechéze sa objaví aj v relácii Študentské šapitó na vlnách Rádia LUMEN a tiež v časopise SLOVO.

 

 

 

Akékoľvek pripomienky, nápady, opravy, či zdieľania veľmi uvítame na adresách:

palkodanko@gmail.com

mladez@kbs.sk